Szczyrk – brama Beskidu Śląskiego

Dla wszystkich kochających górskie wędrówki miejscami kultowymi są Tatry, Bieszczady czy Karkonosze. Nie należy jednak zapominać o pasmach mniej dzikich, one także oferują doskonałe możliwości aktywnego spędzania czasu, podziwiania rozległych widoków i obcowania z przyrodą. Jednym z takich pasm jest Beskid Śląski. Góry te są położone bardzo blisko dużych ośrodków miejskich (Katowice, Bielsko-Biała czy czeska Ostrawa), dzięki czemu są wręcz wymarzonym miejscem do spędzania weekendów, organizowania krótkich wypadów i wycieczek. Jednocześnie dobrze rozwinięte ośrodki turystyczne są często celem wakacyjnych, urlopowych wyjazdów.

Szczyrk to jedna z kilku najbardziej popularnych miejscowości w Beskidzie Śląskim. Obok Ustronia, Wisły czy Brennej, oferuje najwięcej możliwości spędzania wolnego czasu i liczne atrakcje. Doskonale rozwinięta baza noclegowa, sąsiedztwo ciekawych szlaków turystycznych, malownicze położenie przyciąga rokrocznie do Szczyrku tysiące turystów. Kiedyś popularne miejsce spędzania wczasów w zakładowych ośrodkach, obecnie wykorzystuje potencjał i infrastrukturę, oferując liczne noclegi w hotelach, pensjonatach i prywatnych kwaterach. Nie ważne zimowy, czy letni nocleg w Szczyrku, każda pora roku jest dobra, by odwiedzić to malownicze miejsce. 

Okoliczne szczyty i pasma to doskonałe miejsca do uprawiania turystyki górskiej zarówno dla zaawansowanych jak i całkiem początkujących górołazów. Spędzając czas w Szczyrku warto wybrać się na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, Skrzyczne (1257 m. n.p. m.). Górę można zdobyć wspinając się jednym z turystycznych szlaków, ale także – to wariant dla bardziej leniwych, korzystając z wyciągu krzesełkowego. Po drugiej stronie Doliny Żylicy, w której rozłożyły się zabudowania Szczyrku, kusi kolejny znany, a zarazem łatwy do zdobycia szczyt, czyli Klimczok. Z niego natomiast prowadzą wygodne i łatwe szlaki na Szyndzielnię i Błatnią. Wszystkie te wymienione szczyty łączy jedna wspólna cecha, znajdują się na nich górskie schroniska PTTK.

Infrastruktura turystyczna jest w tutaj naprawdę imponująco rozwinięta. Dzięki tymże schroniskom i licznym szlakom, Beskid Śląski to jedno z najlepiej zagospodarowanych turystycznie pasm górskich w Polsce, przez co jest świetnym miejscem do rozpoczęcia przygody z górami. A Szczyrk to prawdziwa brama w Beskid Śląski i chociaż nie dorównuje wielkością i popularnością Zakopanemu czy Karpaczowi, naprawdę można się w nim zakochać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>