Najpiękniejsze zabytki w Sławie i okolicach

Sława każdego roku przyciąga rzesze turystów, co w dużej mierze zawdzięcza przepięknym zabytkom. Znajduje się tu bowiem niezwykle urokliwy kościół, okazały pałac, ale i wiele innych ciekawych budowli, o których mówi się trochę mniej, a są równie godne uwagi. Jakie to zabytki?

Będąc w Sławie, koniecznie trzeba wstąpić do kościoła filialnego pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, który dawniej był zborem ewangelickim Trójcy Świętej. To dziewiętnastowieczny późnoklasycystyczny ceglany kościół. Zachwyt budzą przede wszystkim drewniane empory, imitacja kasetonów na suficie oraz przepiękna drewniana rzeźba Chrystusa Miłosiernego. Warto także wybrać się na spacer po sławskim rynku, gdyż zachował on średniowieczny układ. Turystów zachwycają przede wszystkim urokliwe, bogato dekorowane kamieniczki oraz brukowane ulice. Oprócz tego na uwagę zasługuje okazała figura św. Jana Nepomucena, którą umieszczono na piaskowcowej kolumnie. Pochodzi ona z XVII-XVIII wieku. Duże wrażenie na turystach robi także poniemiecka wartownia, czyli obserwacyjny bunkier. Warto także udać się na cmentarz, który słynie z epitafiów w murze oraz rokokowych i klasycystycznych nagrobków. Warto również zwiedzić przepiękną okolicę i wybrać się chociażby do Wolsztyna, który leży między jeziorem Berzyńskim i Wolsztyńskim. Właśnie tu znajduje się słynna parowozownia, która była ostatnim czynnym obiektem tego typu w Europie. Dziś można podziwiać tu wiele zabytkowych lokomotyw, a niektóre z nich są jeszcze czynne i w pełni sprawne.

Na uwagę zasługuje także Głogów, a w szczególności Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Mieści się on w Zamku Książąt Głogowskich. Można podziwiać tu między innymi okazałą kolekcję radioodbiorników, gramofonów, eksponaty związane z historią ziemi głogowskiej, trzynastowieczne monety itd. Warto także przyjrzeć się średniowiecznemu ratuszowi, fragmentom dawnych obwarowań i gotyckiej wieży zamkowej. W Głogowie zachwyt budzi również osiemnastowieczny Teatr Miejski i gotycki kościół św. Mikołaja.

W pobliżu Sławy funkcjonuje także doskonała baza noclegowa, która już od lat zachwyca wszystkich wczasowiczów, bowiem noclegi dostosowane są do potrzeb każdego. Warto zatem zatrzymać się tu na dłużej i zwiedzić okolicę. Sława oraz miejscowości leżące nieopodal niej są bowiem niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>