Leszno – znana i nieznana Wielkopolska

Leszno jest miastem, które ze słyszenia zna wielu z nas, znaczna część jednak i tak się myli i najczęściej kojarzy je z miejscowością przylegającą do Warszawy. Owszem, tam też jest Leszno, jest miejscem znanym i kojarzonym praktycznie przez wszystkich warszawiaków, tym bardziej, że ulica Leszno jest jedną z ważniejszych ulic Warszawy, jednak to ważniejsze położone jest w Wielkopolsce. Warto tu dodać, że miejscowości o tej nazwie jest nieco więcej, żadna jednak nie ma praw miejskich i żadna z nich nie jest tak duża jak Leszno położone w Wielkopolsce.

Leszno było miastem wojewódzkim, obecnie po reformie administracyjnej jest miastem, które ma prawa powiatu. Trzeba stwierdzić wprost, nie ma w tym bowiem żadnego kłamstwa, że Leszno nie jest na pewno typowym miastem zabytkowym, jednak jego długa historia sprawa, że można w nim znaleźć wiele obiektów, które są warte zobaczenia. Warto wiedzieć, że znaczna część z nich wiąże się z religijną historią miasta. Leszno jest miastem, które przed wielu laty było zamieszkiwane przez mieszkańców różnych wyznań. Dziś pozostałością po nich są dawne obiekty kultu religijnego. Wiele z nich przemianowano na obiekty innego przeznaczenia. Doskonałym przykładem jest choćby pastorówka, która dziś jest siedzibą muzeum. Dawny zbór kalwiński jest kościołem katolickim, a nowa synagoga, siedzibą muzeum. Co interesujące, dawny zbór kalwiński położony jest w dzielnicy Zaborowo. Miejscu, które wiele lat temu było wsią, położoną pod Lesznem.

Leszno warto zobaczyć nie tylko z uwagi na starą zabudowę, ciekawą starówkę czy ratusz, ale także z uwagi na inne obiekty – szkołę szybowcową z prężnie działającym lotniskiem, stadion żużlowy czy też ciekawe obiekty sportowe. Nie jest to oczywiście miasto, które będzie atrakcją turystyczną w oczywistym rozumieniu tego słowa, ale na pewno jest miejscem, na które warto zwrócić uwagę.

Chcąc zwiedzić miasto, trzeba poświęcić na to choć jeden dzień, więc warto również zatrzymać się tu na noclegi. Leszno to przede wszystkim hotele, w tym hotele o bardzo niskich cenach. Nie znajdziemy tu pokoi do wynajęcia czy innych miejsc noclegowych charakterystycznych dla kurortów. Mimo tego jednak każdy, kto przyjedzie, znajdzie tu nocleg dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>