Krościenko – u stóp Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego

Krościenko to jedna z końcowych przystani dla spływu Dunajcem. Sam spływ zaś jest doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu dla wszystkich tych, którzy potrzebują mocniejszych wrażeń. W miejscowości w sezonie zimowym może także wybrać się na narty, ponieważ działa tu ośrodek narciarski Stajkowa-Ski, znajdujący się przy zboczu Stajkowej. Przede wszystkim jednak Krościenko to słynna wieś turystyczno-wypoczynkowa.

Leży ona w województwie małopolskim, u podnóża Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego. Dzięki temu stanowi doskonałą bazę noclegową i wypadową w góry. Liczne pensjonaty, pokoje gościnne oraz prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. W tak wielorakim wyborze noclegów Krościenka każdy znajdzie coś dla siebie.

Krościenko nad Dunajcem istnieje już od wielu wieków, jakkolwiek nie znamy dokładnej daty jego powstania. Przypuszcza się jednak, że zbiegła się ona z budową tamtejszego Zamku Pienińskiego. W swoich kronikach o miejscowości wspomina dwukrotnie Jan Długosz – raz w kontekście słynnego testamentu Wydżgi, a drugi raz, pisząc o ucieczce świętej Kingi w trakcie najazdu tatarskiego ze Starego Sącza do Zamku Pienińskiego.

Będąc w miejscowości, koniecznie powinniśmy zobaczyć Zamek Pieniński, jest on bowiem jednym z najbardziej imponujących zabytków. Warto także zwrócić uwagę na przebudowany w stylu barokowym kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, który pochodzi z XIV wieku. Kolejnym interesującym miejscem jest stary dwór rodziny Dziewolskich, ostatnich właścicieli Krościenka. Warto się także przyjrzeć zabytkowym mieszczańskim domom, które znajdują się przy rynku.

Jeśli zaś przyjechaliśmy tu głównie po to, by spędzać czas na świeżym powietrzu i w otoczeniu przyrody, także nie będziemy się nudzić. Przez miejscowość przebiega aż pięć szlaków turystycznych, które prowadzą między innymi na Trzy Korony lub też do Głównego Szlaku Beskidzkiego. Warto się zatem wybrać na wędrówkę jednym z nich, żeby zobaczyć tutejsze przepiękne panoramy górskie. Oprócz tego, stosunkowo niedaleko, znajduje się również Pieniński Park Narodowy, który koniecznie powinniśmy zobaczyć. Jeśli chcemy zaś jeszcze więcej się o nim dowiedzieć, możemy się wybrać do miejscowego Muzeum Parku Pienińskiego.

Krościenko nad Dunajcem jest miejscowością, w której również znajdziemy aż pięć pomników przyrody. Tutaj możemy przede wszystkim wypocząć na łonie natury i zregenerować siły oraz zachwycić się przepięknymi widokami.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>