Karkonosze – moc rozrywek

O Karkonoszach z cała pewnością można powiedzieć, że to jedyne takie miejsce w środkowo-wschodniej Europie. Swym wyglądem przywodzą na myśl skandynawskie fiordy. Rozciągają się one na terenie Polski oraz Czech. Po naszej stronie granicy przynależy zaledwie jedna czwarta całej powierzchni Karkonoszy. Z drugiej jednak strony jest to najpiękniejsza część tego pasma.

Karkonosze są adekwatne na wypoczynek zarówno latem, jak i zimą. To region, który upodobały sobie w szczególności osoby aktywne. Można go zwiedzać na piechotę oznakowanymi szlakami turystycznymi, rowerem czy konno. Dzieci w okresie wakacyjnym dobrze jest posłać do jednej ze szkół jeździeckich funkcjonujących w regionie. Karkonosze to też miejsce, gdzie można zregenerować swoje siły. Polecamy Termy Cieplickie w Jeleniej Górze, tworzące razem z basenami doskonały ośrodek rekreacyjny i uzdrowiskowy.

Na terenie Karkonoszy czas można spędzać bardzo aktywnie. Znajdują się tu liczne boiska do gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszyków czy korty tenisowe. Nie brak kręgielni, basenów czy pól golfowych. Zimą najlepiej zdecydować się na wypoczynek w Szklarskiej Porębie bądź Karpaczu. Każdy zapalony narciarz znajdzie tu odpowiedni dla siebie stok oraz trasę zjazdową. Rzecz jasna na turystów czekają wyciągi narciarskie. Dwa główne znajdują się we wspomnianych wcześniej miejscowościach. W Karkonoszach odnajdziemy też dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Czekają tu świetnie oznaczone trasy.

Zimą w zwiedzaniu gór z całą pewnością śnieg nie będzie stanowił przeszkody. Karkonosze można bowiem zwiedzać przy użyciu rakiet śnieżnych. Trasy mają różnorodny stopień trudności, spokojnie mogą się wybrać osoby ze słabą kondycją. Latem z osobliwościami Karkonoskiego Parku Narodowego najlepiej zapoznać się, idąc szlakiem ścieżek dydaktycznych wytyczonych na jego terenie. Jeśli zaś chcemy zapoznać się z najciekawszymi drogami, Karkonosze najlepiej zwiedzać szlakiem oznaczonym kolorem czerwonym. Gdy brak nam kondycji na przemierzanie wielu kilometrów, skorzystajmy z krótkich odcinków oznaczonych kolorem żółtym i zielonym. Zapaleni piechurzy najwspanialsze atrakcje tego regionu powinni zwiedzać, kierując się bardzo długim szlakiem niebieskim.

Nie sposób też wymienić wszystkich zabytków architektury Dolnego Śląska zlokalizowanych na terenie Karkonoszy. Na wszystkich odwiedzających z cała pewnością imponujące wrażenia robi ogromna liczba pałaców. Wiele pośród nich to dzisiaj nowoczesne obiekty noclegowe, oferujące noclegi w pobliżu największych atrakcji. Baza noclegowa [informacje: Karkonosze wolne noclegi] to również gospodarstwa agroturystyczne. Przepiękne neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne pałace znajdują się w: Staniszowie, Paszkowie, Miłkowie, Kowarach, Wojanowie, Karpnikach czy Bukowcu. Nie brak tu również średniowiecznych zabytków architektury: Zamek w Karpnikach, Zamek Wleń, Wieża Rycerska w Siedlęcinie, Zamek w Bolkowie czy Zamek Czocha. Do tego dochodzą liczne muzea rozsiane po całym terenie Karkonoszy, parki linowe, parki dinozaurów, a nawet prywatne muzea.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>