Historia miasta Jarosławiec

Jarosławiec to stara rybacka wieś, położona pomiędzy Wickiem Morskim a Darłowem. Od lat stanowi ona centrum turystyczne gminy Postomino i jest znanym i lubianym nadmorskim letniskiem.

Pierwsze historyczne wzmianki o Jarosławcu pochodzą z roku 1460 – wtedy to wieś nazywała się Gartzhouede i stanowiła wtedy własność książąt szczecińskich. O ile początkowo Jarosławiec zamieszkiwała ludność Słowiańska, o tyle w wieku XIII i XIV do wsi zaczęli napływać osadnicy z zachodu i to oni w końcu stali się dominującą nacją. Nowi przybysze przynieśli także nową formę budowy domów i gospodarstw, tzw. domy saksońskie i gospodarstwa czworokątne. Domy były budowane z muru pruskiego i stały zazwyczaj z tyłu podwórza, na które wchodziło się przez duże wrota od stodoły. Po obydwóch stronach podwórza znajdowały się zaś budynki gospodarcze (obory i stajnie). Do dziś można ten historyczny układ oglądać w dwóch gospodarstwach na terenie Jarosławca – przy ulicy Bałtyckiej i przy ulicy Nadmorskiej.

Początkowo językiem potocznym, którym posługiwali się mieszkańcy Jarosławca był dialekt dolnoniemiecki, ale wraz z przybywającymi tu gośćmi oraz osadnikami z Berlina, Słupska i Stargardu coraz większy wpływa na niego miał język wysokoniemiecki. Prawdziwy skok rozwojowy wsi miał miejsce pod koniec XIX wieku, kiedy to zaczęto doceniać zdrowotne właściwości kąpieli morskich i wioska stała się chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem. Letnicy stali się nowym i ważnym źródłem dochodu. W związku z tym zadbano o dobre połączenie komunikacyjne Jarosławca z miastem powiatowym, gdzie docierały pociągi z Berlina, wiozące turystów. Zadbano także o to by przyjezdni mieli odpowiednie warunki bytowe. Przebudowywano i modernizowano domy, tak by stworzyć w nich wygodne pokoje dla gości. Jarosławiec opisywany był w wielu przewodnikach, w których podawano szczegółowe informacje na temat samej wsi oraz jak do niej trafić. W roku 1945 do wsi wkroczyła Armia Czerwona, która zakończyła okres niemieckiego Jarosławca. Po wojnie wioska została wcielona w granice Polski.
Obecnie Jarosławiec to wieś typowo letniskowa, która oferuje swym gościom wygodne pokoje i noclegi nad morzem w różnych pod względem ceny i standardu obiektach. Ponadto wioska nie zapomniała o swych rybackich tradycjach. Znajduje się w niej przystań morska dla rybaków, która stanowi dodatkową atrakcję, szczególnie dla letników-smakoszy, którzy pragną zakupić świeżą rybę prosto z kutra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>