Grodzisko Słowiańskie

Nad polskim morzem leży około 60 miejscowości, które w dużej mierze są miejscowościami wypoczynkowymi, przystosowanymi do potrzeb odwiedzających ich turystów. Jednym z bardziej znanych nadmorskich kurortów jest Mielno. Atrakcyjność tej miejscowości podnosi fakt, że leży ona pomiędzy Bałtykiem, a jeziorem Jamno. Ponadto Mielno może się poszczycić pięknymi plażami, ze złocistym piaskiem oraz kąpieliskiem, na którym sezon kąpielowy trwa od 1 lipca do 31 sierpnia. Noclegi w Mielnie cieszą się dużą popularnością szczególnie wśród młodych ludzi, a to ze względu na liczne dyskoteki, bary i kwitnące tu szeroko pojęte „nocne życie”.

Jednak poza tego typu atrakcjami Mielno oferuje znacznie więcej. To właśnie w Mielnie znajduje się grodzisko słowiańskie pochodzące z IX lub X wieku. Grodzisko to pozostałość po osadzie albo grodzie, w postaci wzniesienia otoczonego fosą lub też wałami obronnymi. Grody zlokalizowane na obszarze dzisiejszej Polski powstały albo na przełomie epoki brązu i żelaza, albo w okresie średniowiecza. W przypadku grodziska w Mielnie, mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem. Grodzisko zlokalizowane jest na obrzeżach Koszalińskiego Parku Nadmorskiego (prowadzi do niego ul. Kościelna, a dalej polna droga) i ma formę wzniesienia, które wznosi się około metra nad otaczający je obszar. Grodzisko ma kształt zbliżony do kwadratu długości boku wynoszącej około 17 m. Jego powierzchnia zajmująca około 290 m2 porośnięta jest starymi – około 100-letnimi – bukami i dębami. Dokoła grodziska jest wykopana fosa (jej długość to 90 m), o szerokości 7 m, nad którą jest przerzucona drewniana kładka. Grodzisko w średniowieczu zamieszkiwane było przez ludność słowiańską.

Grodzisko w pierwszej połowie 2015 roku przeszło rewitalizację i obecnie teren do niego przyległy służy jako miejsce do organizowania spotkań z historią oraz inscenizacji historycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>