Dlaczego warto odwiedzić Katowice?

Katowice przez długie lata nie należały do najpiękniejszych ośrodków Polski, a ich szare ulice pełne smutnych, modernistycznych budynków raczej odstraszały turystów, niż zachęcały. Na przestrzeni ostatnich lat Katowice przeszły kluczową zmianę, dzięki której zainteresowanie miastem rośnie, a władze od lat już odnotowują duży wzrost liczby odwiedzających gości. I my postanowiliśmy się przekonać, co wpłynęło na ową zmianę i czy rzeczywiście jest tam co robić.

Jak zawsze korzystamy z ulubionej internetowej bazy noclegowej i w kilka minut rezerwujemy jeden nocleg w Katowicach {Meteor-Turystyka.pl}. Nie ma się przecież nad czym zastanawiać. Naszą znajomość z miastem rozpoczynamy na Nikiszowcu, jednym z najpiękniejszych polskich osiedli mieszkaniowych, które powstało na początku XX wieku. Oddalone od centrum dziesiątki ceglanych budynków, posiadają prywatne wewnętrzne podwórza, tzw. oficyny, które od początku stanowić miały przestrzeń wspólną dla mieszkańców, a na ich terenie ustawiano na przykład piece do wypiekania chleba. Przechodzące tędy ulice wielokrotnie wykorzystywano w wielu produkcjach filmowych, może się więc wydawać, że byliście tu w poprzednim życiu – nic bardziej mylnego, prawdopodobnie widzieliście „Sól ziemi czarnej” albo „Grzeszny żywot Franciszka Buły”. Osiedle wpisane w 2011 roku na listę pomników historii, dzisiaj stara się o wpisanie na listę UNESCO. Trzymamy kciuki.

Szybko przekonujemy się, że rzeczywiście Katowice nie są już miastem węgla i stali, a powstającym tu inwestycjom zapewne zazdrości niejedna polska miejscowość szczycąca się mianem „turystycznej”. W samym centrum miasta, zaraz obok znanego wszystkim Spodka, powstaje zupełnie nowa dzielnica nazywana Strefą Kultury. Międzynarodowe Centrum Kongresowe, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz nowe Muzeum Śląskie tworzą ową strefę i są zlokalizowane na terenie dawnej kopalni „Katowice”. Ten wyjątkowy zespół architektoniczno-ogrodowy to świetnie miejsce na rodzinne spacery czy „chwilę zapomnienia” na kocyku przy ulubionej książce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>