Czas na Dziwnów

Jeśli mowa o wakacjach w Polsce to z pełną odpowiedzialnością można zarekomendować Dziwnów. Polska ma wiele przeuroczych zakątków, chociaż wiele z nich to swoiste arcydzieło, które rozkwitło w XIX wieku lub z początkiem wieku XX. Miłośnicy Morza Bałtyckiego lubią wybierać miejscowości wczasowo – wypoczynkowe położone w województwie zachodniopomorskim głównie z uwagi na nieco cieplejsze wody Bałtyku.

Jeśli chodzi o Dziwnów to jest on zdobiony z wielu stron przez akweny. Natura podarowała miastu dostęp do Morza Bałtyckiego oraz cieśniny, a także Zalewu Kamieńskiego i Zatoki Wrzosowskiej. Ta ostatnia to morskie wody wewnętrzne. Dostatek akwenów sprawia, że Dziwnów jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, a także do angażowania się w rozmaite formy aktywnego wypoczynku.

W cieniu pawilonu plażowego

Osada powstała w XIII wieku i przez dłuższy czas rozwijała się dzięki temu, że przebiegał przez nią ważny średniowieczny szlak handlowy. Przyroda przerwała ten rozwój, zasypując piaskiem cieśninę Dziwną. Dziwnów to jeden z pierwszych kurortów – był on znany już w 1823 roku. Śmietanka towarzyska wypoczywała na plaży w pełnym ubiorze chroniąc się pod parasolami lub w koszach wiklinowych. Bardziej chodziło o spacery niż o kąpiele morskie – te stały się modne nieco później, a pobyt wczasowiczów urozmaicały kąpiele solankowe i okłady borowinowe w specjalnie wybudowanych na ten cel łazienkach.

Stare fotografie pokazują, że Dziwnów potrafił hipnotyzować swym pięknem. Na ogromną uwagę zasługiwały wszelkiego typu pawilony plażowe. Dzisiejsze konstrukcje dmuchane nie dają takiego klimatu. Niestety pawilony nie przetrwały. Można jedynie żałować, że ich nie odbudowano chociażby jako pamiątki po początkach miasta-uzdrowiska.

Lokalna baza noclegowa

Współczesny Dziwnów zaprasza wszystkich na pobyt krótszy lub dłuższy. Dziwnów gości turystów w hotelach, pensjonatach i pokojach do wynajęcia. Sezon kąpielowy obowiązuje wprawdzie do końca sierpnia, ale coraz więcej osób decyduje się na przyjazd we wrześniu, a nawet w październiku. Taka opcja daje możliwość spacerowania po całkowicie opustoszałych plażach.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>