Atrakcje Borska

Kaszubska miejscowość Borsk, to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Mimo to miejscowość ta nie straciła swego kameralnego charakteru, dlatego też pobyt jaki oferuje Borsk nad jeziorem najchętniej wybierają osoby ceniące spokój, ciszę oraz wypoczynek na łonie przyrody. Nie znajdziemy tu wielkomiejskich rozrywek, czy głośnych imprez, ale za to bez trudu znajdziemy malownicze krajobrazy, czyste jeziora, piękne lasy, urokliwe rzeki.

Będąc w Borsku koniecznie musimy odwiedzić Wdzydzki Park Krajobrazowy, który rozciąga się na północny od wioski. Na terenie parku wyróżnia się trzy typy krajobrazu:

* krajobraz lasów, tworzony przez duże kompleksy leśne,

* krajobraz wód, który tworzą unikatowe jeziora polodowcowe typu rynnowego,

* krajobraz uprawowy, związany z rolniczą działalnością człowieka.

Na terenie WPK leży tak zwane Morze Kaszubskie, czyli kompleks 5 jezior, połączonych ze sobą, i tworzących charakterystyczny krzyż. Jeziora Wdzydzkie, są świetnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, ale także do wędkowania i kąpieli. Jeziora są czyste, a dodatkową atrakcją są liczne wyspy i wysepki rozsiane na ich powierzchni.

Kolejną atrakcję Borska jest przepływająca nieopodal miejscowość Wda. Rzeka ta, uznawana jest za jeden z piękniejszych szlaków kajakowych w Polsce, dlatego też warto skorzystać z oferty miejscowych firm i zorganizować chociaż jednodniowy spływ kajakowy.

W niewielkiej odległości od Borska znajduje się lądowisko, przeznaczone dla lotniarzy i paralotniarzy. Lądowisko, zlokalizowane jest na terenie powojskowego lotniska. Jeśli nawet sami nie uprawiamy lotniarstwa, to warto wybrać się tam by pooglądać wyczyny innych, a przy okazji można też obejrzeć zachowane budynki koszar i magazynów.

Ponadto trzeba pamiętać, że Borsk leży na Kaszubach, czyli na terenie, który wyraźnie zaznacza swą odrębność kulturową. Przebywając w Borsku z pewnością usłyszymy język kaszubski, a także będziemy mieli okazję zapoznać się z kaszubskim folklorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>